gaz-system

Browse By

Ratownicy wyruszyli do Świnoujskich szkół!

p5180017

Już od 15 maja 2017 roku Ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Świnoujście wyruszyli do Świnoujskich szkół z kolejnym etapem projektu “Ratujemy i uczymy ratować” współfinansowanym przez Gminę Miasto Świnoujście w Ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

W planach jest przeszkolenie ponad 1500 uczniów z klas 6 podstawowych, 1 gimnazjalnych oraz dzieci z przedszkoli miejskich. Do dnia dzisiejszego zostały przeprowadzone szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla 6 z 16 placówek, które zostały zaplanowane.

W ramach szkolenia pod roboczą nazwą. “Błękitny Patrol” uczniowie mieli szansę zgłębić wiedzę z zakresu BLS czyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom, które straciły przytomność i nie oddychają czy też umiejętność ułożenia osoby poszkodowanej, która straciła przytomność ale nadal oddycha w pozycji bocznej ustalonej tzw. “Bezpiecznej pozycji”. Ponadto z racji specyfiki miasta uczniowie poznali również tajniki prawidłowego rzutu liną czy udzielania pomocy osobom, które się zakrztusił.

Podczas zajęć w szkołach, mieliśmy niebywałą okazję przekonać się, jak ważne jest posiadanie tego typu umiejętności, ponieważ podczas pokazów, w 2 szkołach mieliśmy przypadek, w którym osoby po prostu straciły przytomność i opadły na ziemię. Nie były to zaplanowane ćwiczenia, jednak dzięki temu uczniowie mogli wczuć się bardziej w rolę ratownika i przekonać się, że faktycznie to co mówimy, zdarza się dosyć często i może nas spotkać wszędzie, nawet w szkole u rówieśników. – Tłumaczy koordynator Stolarek Andrzej.

Po zakończeniu etapu szkolenia w szkołach mamy zaplanowane zajęcia ze Słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którym również będziemy przekazywać fachową wiedzę jak zachować się w trudnych sytuacjach, jak profilaktycznie dbać o zdrowie czy rozpoznawać symptomy mogące świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.