Browse By

SYSTEM ŻYCIA – Etap I i II

Zakończyły się dwa pierwsze etapy projektu “System życia”, który Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Świnoujściu, realizuje razem ze swoim partnerem strategicznym – firmą GAZ-SYSTEM. Pierwszy z nich realizowany był szkołach podstawowych i obejmował uczniów klas trzecich gimnazjum. Celem zajęć było przypomnienie i doskonalenie schematu udzielania pierwszej pomocy i wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dla wielu z uczestników projektu był to czas na utrwalenie procedur działania oraz poprawienie techniki wykonywania ucisków klatki piersiowej i oddechów ratowniczych.

Drugą część zajęć stanowił konkurs, który polegał na 2-minutowej, ciągłej resuscytacji wykonywanej na elektronicznych fantomach. Po wykonaniu zadania każdy z uczestników otrzymywał informację zwrotną o poziomie efektywności prowadzonych zabiegów, a także o tym, co należałoby poprawić, aby podwyższyć uzyskany wynik. Dodatkowym element zajęć były ćwiczenia postępowania w przypadku zakrztuszenia, które w rzeczywistości może być bezpośrednią przyczyną zatrzymania krążenia.
W wyniku konkursu, z każdej szkoły zostało wytypowanych 10 najlepszych osób, które w ubiegłym tygodniu zmierzyły się ze sobą w Finale o tytuł “Mistrza Mistrzów”, który odbył się w świnoujskim Kinie CINEMA 3D. Tam w rywalizacji indywidualnej oraz grupowej walczyło między sobą około 40 finalistów, którzy w czasie 2-minutowej (indywidualnie) oraz 10-minutowej (grupowo) resuscytacji musieli wykazać się jak najlepszą efektywnością (%) wykonywanych zabiegów resuscytacyjnych.

Rywalizacja drużynowa od miejsca czwartego:
IV miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 – 90,11%,
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 – 90,93%,
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 – 92,24%,
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 – 92,7%.

Wyniki rywalizacji indywidualnej:
III miejsce: Igor Wojciechowski 92,24%,
II miejsce: Kornelia Dąbrowska 94,48%
I miejsce: Patryk Pulchny 94,67%
Tytuł „Mistrz Mistrzów” zdobył Miłosz Popin 95,54%

Za zwycięstwo w rywalizacji drużynowej dla całej drużyny ufundowane zostały wejściówki do Kina Cinema3D, za trzy pierwsze miejsca uczestnicy otrzymali wakacyjny kurs ratownika WOPR, natomiast dla „Mistrza Mistrzów” ufundowany został dwutygodniowy obóz o profilu ratowniczym sponsorowany przez TWR Collegium Świnoujście.

Zakończyły się dwa pierwsze etapy projektu “System życia”, który Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Świnoujściu, realizuje razem ze swoim partnerem strategicznym – firmą GAZ-SYSTEM. Pierwszy z nich realizowany był szkołach podstawowych i obejmował uczniów klas trzecich gimnazjum. Drugim etapem była akcja PRZEDSZKOLAK, która prowadzona była wśród sześcioletnich dzieci ze świnoujskich przedszkoli.

W czasie zajęć ratownicy nauczali i doskonalili umiejętności dzieci związane z oceną stanu poszkodowanego, układanie osoby w pozycji bezpiecznej, wykonywanie telefonu alarmowego, a także uciskanie klatki piersiowej wraz z wykonywanie wdechów ratowniczych. Jednym z nadrzędnych celów było pokazanie dzieciom, że wykonując proste czynności, są wstanie uratować ludzkie życie. Cieszyć może fakt, że praktycznie wszyscy uczestnicy zajęć nie mieli oporów przed podjęciem próby udzielenia pomocy poszkodowanemu i w pełni angażowali się w czasie ćwiczeń.
Przeprowadzone zajęcia nie tylko wzbogaciły dzieci o ważną wiedzę i umiejętności, ale także uświadomiły, że szybko podjęta próba pomocy może dać człowiekowi szansę na drugie życie.