Browse By

Ratujemy ucząc z GAZ-SYSTEM w szkołach podstawowych

Zakończył się drugi etap projektu „Ratujemy ucząc z GAZ-SYSTEM”. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Świnoujściu, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Winkids oraz przy wsparciu partnera firmy GAZ-SYSTEM, przez ostatnie dwa tygodnie odwiedzali szkoły podstawowe w Świnoujściu.

Przypomnijmy, że na początku miesiąca prowadzili zajęcia edukacyjno-profilaktyczne wśród przedszkolaków. Tym razem cele i założenia projektu realizowane były wśród uczniów klas czwartych. To kolejna grupa odbiorców przekazywanych, jakże istotnych treści.

Dzieci uczyły się jak w bezpieczny sposób ocenić stan poszkodowanego, czym jest pozycja bezpieczna, kogo i dlaczego się w niej układa, jak prawidłowo wykonywać ucisku klatki piersiowej oraz w jaki sposób udzielić pomocy przy zadławieniu. Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swoich sił na fantomach z elektronicznym pomiarem efektywności wykonywanych ucisków. Należy zwrócić uwagę na to, że wszystkie te czynności omawiane były wraz z zasadami bezpieczeństwa dla osoby udzielającej pomocy celem uniknięcia potencjalnego zarażenia.

Zajęcia prowadzone były z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, z naciskiem na utrwalanie schematu postępowania, podnoszenia świadomości i pewności siebie w sytuacji zagrożenia życia. Cieszy fakt, że w tym trudnym okresie również dla edukacji, ratownicy mogli gościć w świnoujskich szkołach szerząc wiedzę i umiejętności ratowania ludzkiego życia.