Browse By

Ja już wiem!

Dzieci ze świnoujskich przedszkoli przechodzą szkolenie z zasad bezpiecznego zachowania nad wodą. Akcję „Ja już wiem!” organizuje Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przy wsparciu spółki GAZ SYSTEM.

ja_juz_wiem

Odbiorcami zajęć są 6-latki ze świnoujskich przedszkoli, których odwiedzają ratownicy z oddziału WOPR w Świnoujściu. Celem jest uświadomienie przedszkolakom jak prawidłowo korzystać z kąpielisk i pływalni, przestrzegać regulaminów oraz jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych nad wodą, czy też w przypadku zgubienia się na plaży. Dzieci uczą się, co zabrać ze sobą na basen i plażę oraz dowiadują się, na czym właściwie polega praca ratownika. Główny nacisk podczas rozmów i szkoleń kładziony jest na zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie za sobą kąpiel w miejscach niestrzeżonych przez ratowników. Zajęcia prowadzone są w sposób przystępny dla dzieci, dzięki czemu – poprzez zabawę – lepiej zapamiętają zasady bezpieczeństwa.

ja_juz_wiem

Organizacja akcji podyktowana jest liczbą wypadków w Polsce z udziałem dzieci do lat 7. Jak pokazują statystyki, w ostatnich latach na terenie całego kraju, rocznie ok. 600 osób ginie w wyniku utonięcia, a 120 z nich to osoby nieletnie. 35 proc. poszkodowanych nad wodą, których udaje się uratować, ale trafiają na oddziały ratunkowe, to dzieci. Prawie połowa z nich nie skończyła jeszcze sześciu lat.
Najbardziej narażona na utonięcia jest właśnie grupa wiekowa objęta akcją „Ja już wiem!”. W Świnoujściu, z racji położenia miasta, istnieje szczególne ryzyko występowania wypadków nad wodą, dlatego akcja prowadzona jest już od kilku lat.